TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych

Adrian Chajec przyjęty do Akademii Młodych Uczonych i Artystów

Data: 20.09.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Akademia Młodych Uczonych i Artystów działa od 2010 r. Jej członkowie mogą realizować wspólne przedsięwzięcia na styku różnych dziedzin nauki i sztuki. Mogą też organizować cykliczne spotkania takie jak wykłady i warsztaty prowadzone przez nich samych lub zapraszanych wybitnych naukowców oraz popularyzatorów nauki i innowacji. Członkowie Akademii mogą również tworzyć interdyscyplinarne zespoły badawcze, a także prowadzić w swoim gronie projekty naukowe.

Akademia dysponuje budżetem – przeznaczanym na projekty (edukacyjne, edukacyjno-badawcze i popularyzatorskie) i bieżące działania członków Akademii, a zespoły złożone z członków Akademii mogą również pozyskiwać środki z zewnętrznych instytucji finansujących naukę.

Członkami Akademii mogą zostać osoby do 35. roku życia, wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. W tym roku dołączy do niej troje badaczy z Politechniki Wrocławskiej – dr inż. Agnieszka Uryga z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki oraz dwóch naukowców z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, dr inż. Paweł Noszczyk i mgr inż. Adrian Chajec.

Mgr inż. Adrian Chajec - zdjęcie

Mgr inż. Adrian Chajec jest pasjonatem budownictwa, który stara się poszerzać granice poznawcze inżynierii materiałów budowlanych. W lipcu 2023 r. ukończył Szkołę Doktorską PWr oraz złożył rozprawę doktorską (w trakcie recenzji). Jest pracownikiem badawczym Politechniki Wrocławskiej.

Jego najważniejszym dotychczasowym osiągnięciem naukowym jest opracowanie kompozycji materiałowej przyjaznej środowisku mieszaniny cementowej o zredukowanej zawartości cementu wykorzystując odpadową mączkę granitową.

Nasz naukowiec wykazał wpływ odpadowej mączki granitowej na właściwości reologiczne mieszanin cementowych, tworząc model odsączania wody z mieszanki oraz proponując nowy podział procesu na fazy. Poszerzył wiedzę w zakresie predykcji trwałości kompozytów cementowych modyfikowanych materiałami odpadowymi. Zaimplementował kompleksowe, innowacyjne rozwiązanie poprawiające środowisko naturalne poprzez ograniczenie (reduce) ilości cementu oraz ponowne wykorzystanie (reuse and recycle) odpadu granitowego. Zmniejszyło to ślad środowiskowy kompozytów cementowych i problem środowiskowy odpadu granitowego.

Autor lub współautor ponad 20 publikacji naukowych, w tym dwunastu z listy JCR. Jego badania pozwoliły mu na uzyskanie dwóch patentów krajowych oraz jednego zgłoszenia patentowego. Autor dwóch zgłoszeń know-how na Politechnice Wrocławskiej na innowacyjne rozwiązania wytwarzania przyrostowego kompozytów cementowych. Dorobek aplikacyjny pozwolił mu na dwukrotne wdrożenie wyników prac w przemyśle.

Współautor kilku opracowań eksperckich związanych z budownictwem. Nagrodzony na międzynarodowych targach INTARG (dwa złote i trzy srebrne medale). Otrzymał w zespole dyplom Ministra Edukacji i Nauki 2022, II nagrodę NOT 2022 i Puchar Prezesa FSNT-NOT za znaczący wynalazek. W 2023r. Adrian Chajec otrzymał stypendium MEiN dla wybitnych młodych naukowców.

W 2022r. za wkład w rozwój swojej dziedziny otrzymał stypendium prezydenta Wrocławia im. Mariana Suskiego. Laureat nagród rektora PWr oraz dziekana WBLiW, zajął drugie miejsce w konkursie Secundus za rok 2022 w swojej dyscyplinie. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Jest członkiem dwóch grup naukowych prestiżowej międzynarodowej organizacji RILEM. Posiada certyfikat zarządzania projektami PRINCE2 Foundation oraz jest członkiem organizacji AXELOS.

Pełni rolę wykonawcy w projekcie LIDER XI finansowanym przez NCBiR w zespole prof. Łukasza Sadowskiego. Udziela się na polu współpracy z podmiotami działającymi w branży materiałów budowlanych oraz wykonawstwa budowlanego, zapewniając dedykowane rozwiązania, spełniające potrzeby firm.

W ramach projektu INTERDocSchool PWr zorganizował szkołę zimową MEMO dla doktorantów PWr. Odbył trzymiesięczny staż naukowy w TU Delft pod opieką prof. Branko Savija oraz trzytygodniowy staż w Brandenburg University of Technology Cottbus-Senftenberg w ramach STSM E-COST.

Od dłuższego czasu analizuje również możliwość połączenia swoich zainteresowań związanych z mieszankami cementowymi z nowoczesnymi metodami wytwarzania przyrostowego (druk 3D) kompozytów cementowych do zastosowań w przestrzeni kosmicznej.

W ramach swojego zaangażowania w Akademii Młodych Uczonych i Artystów planuje skupić szczególną uwagę na aktywnościach związanych z propagowaniem nauki oraz kreowaniu ścieżek kariery naukowej wśród młodych ludzi (szczególnie uczących się w szkołach średnich). Wierzy, że dzięki wznieceniu iskry zainteresowania poznawczego przez uczniów szkół, będzie możliwe zainicjowanie chęci poszerzania niezbadanych aspektów nauki, a także kreacji siebie jako części wspólnoty akademickiej. Zamierza propagować wśród młodych ludzi wybór kariery akademickiej jako fascynujące dążenie do poznania siebie oraz otoczenia.

Żródło: PWr.

Politechnika Wrocławska © 2024