TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 23.09.2024
Mgr inż. Agnieszka Michalak-Chowaniec została powołana do Akademii Młodych Uczonych i Artystów. To ciało doradcze prezydenta Wrocławia ds. nauki, a także jednostka prowadząca projekty m.in. edukacyjne i wpierająca interdyscyplinarne badania.
Wrocławska Akademia Młodych Uczonych i Artystów działa od 2010 r. Jej członkowie mogą realizować wspólne przedsięwzięcia na styku różnych dziedzin nauki i sztuki. Mogą też organizować cykliczne spotkania takie jak wykłady i warsztaty prowadzone przez nich samych lub zapraszanych wybitnych naukowców oraz popularyzatorów nauki i innowacji. Członkowie Akademii mogą również tworzyć interdyscyplinarne zespoły badawcze, a także prowadzić w swoim gronie projekty naukowe.
Akademia dysponuje budżetem – przeznaczanym na projekty (edukacyjne, edukacyjno-badawcze i popularyzatorskie) i bieżące działania członków Akademii, a zespoły złożone z członków Akademii mogą również pozyskiwać środki z zewnętrznych instytucji finansujących naukę.
Członkami Akademii mogą zostać osoby do 35. roku życia, wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Obecnie do Akademii należy osiem osób z Politechniki Wrocławskiej.
Pracuje jako asystentka w Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego. Jest także zaangażowana w realizację grantu „Synergia odpadów tworzyw sztucznych, odpadów budowlanych z rozbiórki oraz innych odpadów przemysłowych do wykonywania chodników i ścieżek rowerowych w 100% z recyklingu (SORCERER)”, w ramach programu Lider Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Kierowała także projektem „Eksperymentalna ocena właściwości powłok z żywicy epoksydowej modyfikowanych odpadowymi mączkami mineralnymi (ANSWER)”, na który otrzymała grant Preludium od Narodowego Centrum Nauki.
– Mojej zainteresowania naukowe obejmują badania materiałów budowlanych, z naciskiem na ideę zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez wykorzystywanie materiałów odpadowych – opowiada Agnieszka Michalak-Chowaniec. – Zajmuję się także żywicami epoksydowymi, metodami nieniszczącymi i adhezją.
Agnieszka Michalak-Chowaniec jest współautorką dwóch patentów. Uzyskała też stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców w 2023 r. oraz stypendium w ramach programu Start 2023 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Źródło: PWr.