TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 04.04.2024
Na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego oficjalnie otwarto interdyscyplinarne laboratorium eye-trackingowe LET’s GO. Wyposażona w okulografy i zestawy VR pracownia powstała w ramach konkursu „Polytechnica Nova”, a jej koszt to ponad 1,2 mln zł.
– Zainteresowanie konkursem „Polytechnica Nova” przerosło nasze oczekiwania, a efekty, w tym właśnie to nowe laboratorium, zachęciły wiele osób do udziału w drugiej jego edycji. Przyniosła ona wiele świetnych projektów. Było ich więcej niż liczba nagród i wyróżnień, które mogliśmy przyznać – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.
Nowe laboratorium to efekt współpracy naukowców, doktorantów i studentów z trzech Wydziałów: Architektury, Budownictwa Lądowego i Wodnego i Podstawowych Problemów Techniki. Pomysł wygrał w pierwszej edycji konkursu „Polytechnica Nova” w kategorii rozwój dydaktyki, a kierowniczką pracowni jest dr inż. arch. Marta Rusnak z Wydziału Architektury.
Okulografia, inaczej eye-tracking, to śledzenie wzroku. Zastosowanie urządzeń rejestrujących ruchy gałek ocznych (eyetrackery) w powiązaniu z przedmiotami, na jakie patrzą obserwatorzy, jest coraz bardziej powszechne i ma zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach.
– Zaletą eye-trackingu jest to, że daje nam dane, które później możemy wykorzystać do szerokiej analizy i dyskusji. Pomimo naszej wiedzy i dużych doświadczeń, tego typu informacji nie bylibyśmy w stanie pozyskać inaczej – mówi dr Marta Rusnak. – Wyniki możemy interpretować na różne sposoby, ale potrzebujemy do tego dobrej metodologii i dlatego tak ważna jest współpraca interdyscyplinarna, w naszym przypadku dotycząca aż trzech wydziałów – dodaje.
Nowe laboratorium zostało wyposażone m.in. w trzy typy eyetrackerów (stacjonarne, mobilne i VR) wraz oprogramowaniem, a także w komputery, sprzęt optometryczny oraz tablicę multimedialną. Pomieszczenie w wyremontowanym budynku C-7, w którym mieści się pracownia, ma także zmodyfikowaną instalację elektryczną (gniazda i oświetlenie), rolety zaciemniające oraz śluzę akustyczną.
– Zakres badań, które będziemy mogli prowadzić, jest bardzo szeroki. Mogą to być np. zagadnienia związane z bezpieczeństwem pracy, pomiarami psychofizycznymi funkcji wzrokowych czy optometrią pediatryczną – wyjaśnia dr Marta Rusnak.
W ramach projektu LET’s GO przeprowadzono już także interdyscyplinarne warsztaty okulograficzne „Patrząc na Ostrów Tumski”, w których wzięło udział 20 osób z sześciu wydziałów PWr, Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszyscy mieli do wykonania dwa badania eye-trackingowe: panoramy Ostrowa Tumskiego z Alumnatem oraz wpływu muralu prezentującego Jana Pawła II i symbole „WKS Śląsk” na percepcję katedry.
– Czy wobec tego nasza interdyscyplinarna współpraca działa? Wydaje mi się, że tak, bo efektem szkolenia jest już znajdujący się w recenzji artykuł oraz opublikowane zbiory danych – podkreśla dr Marta Rusnak.
Więcej informacji na stronie laboratorium.