TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych

Prestiżowe stypendium Start

Data: 19.05.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej ogłosiła laureatów i laureatki tegorocznej edycji konkursu Start dla młodych naukowców. Wśród setki wyróżnionych znalazło się aż osiem osób z PWr. Tylko dwie uczelnie w kraju mogą pochwalić się lepszym wynikiem.

W 31. edycji konkursu wystartowało 660 kandydatów i kandydatek. Ostatecznie programem stypendialnym objęto - na podstawie jakości ich dotychczasowego dorobku naukowego - setkę najlepszych. Największa liczba stypendystów pochodzi z Uniwersytetu Warszawskiego (14) oraz Politechniki Warszawskiej (11). Nasza uczelnia w tym zestawieniu może się pochwalić trzecim wynikiem w kraju.

Celem program Start Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju. Łączna suma przeznaczona na stypendia wyniosła w tym roku ponad 3 mln zł. Laureaci otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na dowolny cel.

27_chowaniec_2.pngWśród laureatów znalazła się mgr inż. Agnieszka Chowaniec-Michalak,  która pracuje w Naszej Katedrze, gdzie - m.in. w ramach projektu badawczego WOW finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider - sprawdza możliwość recyklingu odpadowych mączek granitowych. Jest także kierowniczką projektu, który uzyskała w konkursie Preludium Narodowego Centrum Nauki.

Pracę doktorską „Eksperymentalna ocena podstawowych właściwości posadzek epoksydowych modyfikowanych wybranymi odpadowymi dodatkami mineralnymi” przygotowuje pod kierunkiem promotora dr. hab. inż. Łukasza Sadowskiego, prof. uczelni oraz promotora pomocniczego dr. inż. Sławomira Czarneckiego (obaj Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego).

– Zajęłam się w niej modyfikacją żywic epoksydowych wykorzystywanych jako posadzki przemysłowe – wyjaśnia Agnieszka Chowaniec-Michalak. – W swoich badaniach analizuję wpływ różnych dodatków mineralnych na właściwości fizyczne i mechaniczne posadzek epoksydowych.

Źródło: PWr.

Politechnika Wrocławska © 2025