TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 20.06.2024
W terminie 23 września-5 października odbędą się II Interdyscyplinarne Warsztaty Okulograficzne Let's Go. Tegoroczne wydarzenie zaplanowano pod hasłem „Kolor - bądź bezpieczny na budowie”. Zapisy trwają!
Budowy to miejsca, gdzie pracuje się na wysokości lub w wykopach, używa się ciężkich maszyn, ostrych narzędzi i chemikaliów. Każdego roku dochodzi na nich do wielu wypadków. Tylko w 2023 roku na budowach w Polsce zginęło 41 osób, a wiele zostało poważnie rannych. Udoskonalanie procedur, narzędzi i metod prowadzenia szkoleń ma zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. Jednym z elementów opisanych w procedurach BHP jest kodowanie kolorystyczne. Podobnie jak w przypadku znaków drogowych elementy informacyjne w obrębie budowy są niebieskie, a kolor żółty i czerwony mają wskazywać potencjalne niebezpieczeństwa.
W trakcie warsztatów, dzięki technologii eye trackingu, uczestnicy zbadają, jaki wpływ na bezpieczeństwo pracowników mają różnego koloru ubiory.
Dr inż. arch. Marta Rusnak, koordynatorka wydarzenia tłumaczy, że urządzenia pozwalające na śledzenie wzroku były już wykorzystywane jako narzędzia wspierające bezpieczeństwo na budowie, ale tych badań jest wciąż niewiele. – Wszystkie artykuły wskazują ma ogromny potencjał tego typu testów, dlatego zapraszamy do udziału!
W zajęciach zaplanowanych na koniec września i początek października mogą wziąć udział studenci, doktoranci i wykładowcy z Wydziałów: Budownictwa Lądowego i Wodnego, Podstawowych Problemów Techniki, Informatyki i Telekomunikacji oraz Architektury. Wspólnie zaplanują i wykonają powiązane ze sobą eksperymenty.
Osoby zainteresowany powinni wysłać wiadomość do Karoliny Komorowskiej, prezeski Koła Naukowego visionARy.
– Czeka wiele wyzwań – opowiada dr Marta Rusnak. – Będziemy realizować krótkie filmy, więc potrzebujemy scenarzystów, operatora kamery i aktorów. Zajmiemy się drukiem 3D, bo cel badań wymaga budowę odpowiedniego podbródka medycznego. Nauczymy się obsługiwać eye tracker stacjonarny. Zgromadzimy i przetworzymy dane. A finalnym efektem badań będzie - mam nadzieję - zarówno wystąpienie na konferencji, jak i artykuł naukowy.
W trakcie tych interdyscyplinarnych warsztatów wykłady wygłosi wielka sława eye trackingu prof. Andrew Duchowski z Clemson (USA). W planach jest też wykład psychologa dr Mariana Saubera z Uniwersytetu w Ulm (Niemcy).
Uczestnicy będą korzystać z zaplecza dydaktyczno-naukowego laboratorium LET’s GO.
Partnerem warsztatów jest Centrum Innowacji Miejskich PWr.
plan_warsztatow.pdf [ .pdf 473.09 KB ] |
06-07-2024 |