TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych

Wyniki konkursu Sonata 19

Data: 31.05.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu Sonata. Wśród laureatów znalazło się dziesięć osób z Politechniki Wrocławskiej z czego dwie pracują w Naszej Katedrze.

Konkurs Sonata jest skierowany do badaczek i badaczy ze stopniem doktora (uzyskanym od 2 do 7 lat przed wystąpienia z wnioskiem) i wspiera osoby rozpoczynających karierę̨ naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań.

W tej edycji konkursu złożono do NCN 1148 wniosków, których łączna wartość wyniosła ponad 1,25 miliarda złotych. Do finansowania zakwalifikowano ostatecznie 218 projektów na kwotę niemal 252,4 miliona złotych. Pierwotnie niemal połowa z nich została umieszczonych na listach rezerwowych, jednak będą one sfinansowane dzięki zwiększeniu budżetu NCN.

Granty Sonata otrzymali w Naszej Katedrze:

Dr inż. Hassan Abdolpour

Dr inż. Hassan Abdolpour - zdjęcieNaukowiec otrzymał ponad milion zł na projekt „Zrozumienie skuteczności nowej metody wzmacniania i naprawy konstrukcji przy użyciu materiału Eco-Repair (Eco-Jacket)”.

W swoich badaniach chce zademonstrować nowe techniki wzmacniania i naprawy konstrukcji, których zaletą jest fakt, że są przyjazne dla środowiska i opłacalne dzięki ulepszonym środkom wiążącym. Wylewanie nowej warstwy betonu tzw. nakładki na podłoże jest powszechną metodą wzmacniania i naprawy konstrukcji. Jednym z głównych problemów w jej stosowaniu jest wyższa cena i emisja CO2 oraz niższa efektywna długość gięcia.

– Na tej podstawie w ramach badań nad nakładką zaproponowałem nową generację ultrawysokiej jakości betonu zbrojonego włóknami poprzez zastąpienie cementu zużytym katalizatorem z rafinerii petrochemicznych i włóknami stalowymi pochodzącymi z recyklingu z opon wycofanych z eksploatacji – wyjaśnia dr inż. Hassan Abdolpour. – Tematyka badań w tym projekcie jest szeroka i obejmuje dziedziny inżynierii materiałowej, inżynierii konstrukcyjnej i chemii – dodaje.

W proponowanych badaniach naukowiec planuje wykorzystać wiele metod badawczych, w tym m.in. badania eksperymentalne, numeryczne, analityczne i parametryczne w czterech zadaniach trwających 36 miesięcy, a by wyjaśnić skuteczność materiału Eco-Jacket we wzmacnianiu różnych elementów konstrukcyjnych, takich jak płyty betonowe, belki, kolumny i mury ściany.

Prace będą prowadzone w Katedrze Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych we współpracy z Wydziałem Mechaniki Uniwersytetu w Porto (Portugalia).

Dr inż. Paweł Niewiadomski

Dr inż. Paweł Niewiadomski - zdjęcieNa projekt „Eksperymentalna ocena wpływu Materiałów Odpadowych pochodzenia Rafineryjnego wykorzystywanych jako częściowy zamiennik CEMentu i kruszywa naturalnego na właściwości kompozytu cementowego (MOR-CEM) otrzymał grant w wysokości ponad 500 tys. zł.

Nasz naukowiec planuje przeprowadzić kompleksowe badania właściwości kompozytu cementowego zawierającego materiały odpadowe z rafinerii ropy naftowej w różnych formach jako częściowy zamiennik cementu i kruszywa naturalnego.

– Kompozyty cementowe są najważniejszymi materiałami budowlanymi na świecie, jednak produkcja ich podstawowych składników, Cementu Portlandzkiego (CP) i kruszyw naturalnych, odpowiada za 5-8% globalnej emisji CO2 i zużycie znacznej ilości zasobów naturalnych, przyczyniając się tym samym do globalnych problemów środowiskowych – tłumaczy dr inż. Paweł Niewiadomski. – Jednym ze sposobów redukcji tej emisji jest częściowe zastąpienie CP i kruszyw odpowiednimi materiałami alternatywnymi o właściwościach pucolanowych, często pochodzenia odpadowego – dodaje.

W projekcie wybrano odpady pochodzenia rafineryjnego (OPR) z polskiej rafinerii ropy naftowej w tym m.in. zużyty katalizator fluidalnego krakingu katalitycznego, mieszaninę zużytych katalizatorów z instalacji odzysku siarki elementarnej oraz odpadowe kulki ceramiczne jako pozostałości sit molekularnych.

Prowadzone badania pozwolą na wyznaczenie korelacji między różnymi właściwościami OPR w postaci oczyszczonej i nieoczyszczonej a ich całkowitym wpływem na właściwości kompozytów cementowych i cykl życia takich kompozytów z naciskiem na ich toksyczność.

– Na podstawie badań wstępnych można przypuszczać, że zastąpienie do 25% CP lub kruszywa naturalnego materiałem OPR umożliwi przygotowanie kompozytu cementowego o zachowanych lub nieco ulepszonych właściwościach. Związana z tym emisja CO2, koszty i zużycie zasobów naturalnych zmniejszą się do 25%, podczas gdy OPR zostaną przekształcone w zielone surowce, rozwiązując problem ich składowania i przedłużając cykl życia – podkreśla badacz z Katedry Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych.

Pełną listę laureatów konkursu można znaleźć na stronie NCN.

Żródkło: PWr.

Politechnika Wrocławska © 2025