TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych

Rozstrzygnięcie I edycji konkursu w ramach programu „Perły nauki”

Data: 15.03.2023

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Z przyjemnością informujemy, że Pani mgr inż. Natalia Szemiot jako jedna z pięciu osób na Politechnice Wrocławskiej uzyskała finansowanie w ramach pierwszej edycji programu Perły Nauki finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Nasza Doktorantka uzyskała 216 tys. zł na projekt „Eksperymentalna ocena skuteczności wtórnych izolacji przeciwwilgociowych w obiektach zabytkowych”, który będzie realizować pod opieką dra hab. Łukasza Sadowskiego prof. uczelni oraz dr inż. arch. Anny Hoły.

Doktorantka podkreśla, że ocena skuteczności poziomych izolacji przeciwwilgociowych stawia duże wyzwanie w procesie zabezpieczenia murów przed wilgocią podciąganą kapilarnie z gruntu, ponieważ większość badań skoncentrowanych jest na doborze sposobu wykonania bez uwzględnienia potrzeby zbadania efektów wykonanej izolacji.

– Od kilku lat pasjonuję się tematem związanym z nadmiernym zawilgoceniem budynków. Podczas realizacji pracy dyplomowej miałam okazję wnikliwie zapoznać się ze zjawiskiem podciągania kapilarnego materiałów budowlanych. Wielokrotnie łączyłam naukę z praktyką, co przyczyniło się do chęci poszerzania wiedzy na ten temat – mówi Doktorantka.

W swoim projekcie będzie wykorzystywała metody nieniszczące, analityczne oraz niszczące. Z uwagi na to, że korygowanie już wykonanej iniekcji jest niemal niemożliwe do przeprowadzenia, badania poprowadzi uwzględniając wiele czynników, zaczynając od stopnia obciążenia muru solami czy wilgocią, a na wykonawstwie kończąc. Wszystkie przeprowadzone badania będą miały na celu bardziej świadome projektowanie wykonywanych iniekcji w praktyce budowlanej.

– Badania przeprowadzę we współpracy międzynarodowej. Historyczne cegły zostaną pozyskane z uczelni w Chorwacji Josip Juraj Strossmayer University of Osijek, Department of Materials and Structures, Faculty of Civil Engineering and Architecture. Ponadto przewiduję również współpracę z innymi zagranicznymi uczelniami – dodaje Pani Natalia.

Serdecznie gratulujemy Naszej Doktorantce i życzymy kolejnych sukcesów!

Źródła:

PWr

Politechnika Wrocławska © 2025