TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
![]() |
Prof. dr hab. inż. Bożena Hoła bozena.hola@pwr.edu.pl, konsultacje, budynek C-7, p. 711. |
Profesor Bożena Hoła jest zatrudniona na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Studia magisterskie ukończyła w 1976 roku. W styczniu 1987 roku obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską. W 2008 roku została powołana na stanowisko kierownika Zakładu Technologii i Zarządzania w Budownictwie. W marcu 2009 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo. W październiku 2019 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadal jej tytuł naukowy profesora (info PWr).
Zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w procesach budowlanych (modelowanie wypadkowości w budownictwie, analiza przyczyn wypadków przy pracy w budownictwie, doskonalenie metodyki oceny wypadkowości, analiza zdarzeń potencjalnie wypadkowych) oraz zagadnień z obszaru organizacji procesów budowlanych (modelowanie procesów budowlanych o charakterze deterministycznym i probabilistycznym, zastosowanie metod sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu problemów decyzyjnych w budownictwie, zarządzanie odpadami budowlanymi, ocena jakości robót budowlanych).
Dotychczasowy dorobek naukowy liczy ponad 160 publikacji, w tym 3 monografie o tematyce modelowania procesów budowlanych i bezpieczeństwa pracy w budownictwie oraz artykuły opublikowane w czasopismach znajdujących się w bazie JCR. Ma w swoim dorobku wiele recenzji artykułów opublikowanych w czasopismach z listy JCR.
Profesor Bożena Hoła była kierownikiem projektu badawczego „System zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie budowlanym” finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie, Konkurs 40, nr rej. N N506 125140 oraz kierownikiem zespołu badawczego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu Badań Stosowanych (PBS), tytuł „Model oceny ryzyka wystąpienia katastrof budowlanych, wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy z wykorzystaniem rusztowań budowlanych” nr rej. 244388.
Została odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej, medalem Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa im. Aleksandra Dyżewskiego za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w dziedzinie budownictwa oraz postanowieniem Prezydenta RP- Medalem Złotym za Długoletnia Służbę.
Otrzymała nagrodę Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych za pracę dyplomową magisterską oraz Ministra Infrastruktury za monografie: „Modelowanie procesów budowlanych o charakterze losowym” oraz „Bezpieczeństwo pracy w procesach budowlanych”.