TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Katedra Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych

Prof. Łukasz Sadowski wiceprzewodniczącym AMU PAN

Data: 16.01.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.
Zdjęcie prof. Łukasza Sadowskiego
Podczas zebrania ogólnego Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (AMU PAN) przeprowadzono wybory zarządu nowej kadencji. Na jednego z wiceprzewodniczących wybrano prof. Łukasza Sadowskiego Kierownika Katedry Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych.

Akademia Młodych Uczonych PAN to gremium dla osób, które wyróżniają się wybitnymi osiągnięciami badawczymi i działalnością popularyzującą naukę. Powołana została w 2010 r. Jej członkowie wybierani są przez Zgromadzenie Ogólne PAN spośród badaczy, którzy w chwili wyboru nie przekraczają 38 roku życia i legitymują się co najmniej stopniem naukowym doktora.

Kadencja nowych władz – którym przewodniczyć będzie dr hab. n. med. Maciej Sałaga, profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – rozpocznie się 1 marca 2024 r.

Prof. Łukasz Sadowski jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Doktoryzował w 2013 roku, habilitował w 2018 roku, a w 2023 roku uzyskał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Na Politechnice Wrocławskiej przeszedł przez wszystkie szczeble kariery naukowej, od doktoranta po profesora. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Inżynierii Materiałów i Procesów Budowlanych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego.

Specjalizuje się i pasjonuje poszukiwaniem relacji między paradygmatami naukowymi i regułami praktycznymi w budownictwie, szczególnie w inżynierii materiałów budowlanych, badaniach nieniszczących, inżynierii powierzchni, procesach budowlanych i sztucznej inteligencji. Jest popularyzatorem dywersyfikacji i wspierania najlepszych w nauce, a także zrównoważonego rozwoju i wykorzystania materiałów odpadowych w gospodarce.

Opublikował ponad 200 publikacji naukowych (w tym ponad 100 artykułów w czasopismach z listy JCR), dwie książki wydane nakładem wydawnictw CRC Press i Springer oraz opracował kilkadziesiąt ekspertyz budowlanych. Jest twórcą kilkunastu patentów, zgłoszeń patentowych i wzorów użytkowych. Jego prace były cytowane ponad 2 tysiące razy w bazie Web of Science, a indeks Hirscha wynosi 25. Wypromował trzech doktorów (w tym jednego jako promotor, a dwóch jako promotor pomocniczy). Recenzował ponad 500 artykułów w czasopismach z listy JCR, kilkanaście prac doktorskich i habilitacyjnych oraz dwie monografie. Jest członkiem zespołu edytorów kilku czasopism, min. Structural Concrete, The Journal of Adhesion, Bulletin of the Polish Academy of Sciences Technical Sciences.

Prof. Sadowski przebywał na kilku stażach naukowych, min. w The University of Liverpool (Wielka Brytania), Brandenburgische Technische Universität Cottbus-Senftenberg (Niemcy) oraz La Trobe University (Australia).

W 2021 r. otrzymał medal Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa im. Wacława Żenczykowskiego za osiągnięcia naukowo-techniczne w dziedzinie budownictwa.

Prof. Łukasz Sadowski jest obecny w międzynarodowym rankingu TOP 2% wpływowych ludzi nauki, opracowywanym przez analityków z Uniwersytetu Stanforda, wydawnictwa Elsevier i firmy SciTech Strategies. Jego osiągnięcia są inspirujące dla międzynarodowego środowiska naukowego, nagradzane na międzynarodowych targach innowacji (min. we Francji i Maroku), wdrażane w przemyśle budowlanym i dostrzegane w mediach (min. w Radiu RAM i miesięczniku Forbes).
Źródło: PWr.